ما در انتهای مقاله درآمد رشته  مهندسی پزشکی و بازار کار رشته  مهندسی پزشکی را به طور دقیق بررسی کرده ایم.تعریف رشته مهندسی پزشکی

تا پیش از سده بیستم میلادی تشخیص و درمان در زمان بیماری بر پایه بررسی حالات بیمار، بررسی سندرم‌ها و عارضه‌های مربوط و ارائه مجموع‌های از روش‌های شناخته شده مبتنی بر تجویز دارو یا اعمال برخی عمل‌های جراحی صورت می‌گرفت. اما در اوایل سده بیستم و در اوج آن در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ مفهوم تازه‌ای در پزشکی مطرح شد. بر این اساس، ساختار بدن انسان به مشابه یک نظام بسیار هماهنگ مهندسی فرض و بیماری به عنوان عامل بی‌نظمی در این ساختار مطرح شد. به این ترتیب دانشی به عنوان مهندسی پزشکی بنیان‌گذاری شد که زمینه فعالیت آن بررسی ساختار بدن انسان به صورت سامانهیک، کشف قوانین فیزیکی و معادلات ریاضی حاکم بر اجزاء سامانه، فهم اندرکنش بین آنها، مدل‌سازی این فرایندها و بررسی تأثیر بیماری بر روی این ساختار منظم و به تبع آن ارائه روش‌های تشخیصی و درمانی مفیدتر برای بهبود بیماری‌ها بود.


مسئولیت مهندس پزشکی چیست؟

نظارت واجرای عملیات صادرات و واردات تجهیزات و دستگاه های پزشکی ، انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی نظری و عملی در خصوص تولید یا بهبود کیفیت تجهیزات و دستگاه های پزشکی ،نصب و راه اندازی تجهیزات پزشکی ، آموزش نحوه استفاده و نگهداری از تجهیزات و دستگاه های پزشکی به کارکنان بیمارستان ها و پزشکان، طراحی و تولید لوازم، تجهیزات و دستگاه های پزشکی و … از جمله وظایفی است که مهندس پزشکی بر عهده دارد.

رشته مهندسی پزشکی


مقاطع تحصیلی در رشته مهندسی پزشکی

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی پزشکی تا مقطع دکتری وجود دارد.

گرایش های کارشناسی رشته مهندسی پزشکی

- گرایش بالینی

- گرایش بیوالکتریک

- گرایش بیومکانیک

- گرایش بیومتریال

گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی پزشکی

- مهندسی ورزش

- مهندسی بافت

- مهندسی بیو مواد

- مهندسی بیو مکانیک

- مهندسی بیو الکتریک

گرایش های دکتری رشته مهندسی پزشکی

- مهندسی بیو متریال

 - مهندسی بیو مکانیک

 - مهندسی بیو الکتریک


فرصت های شغلی رشته مهندسی پزشکی

بازار کار برای رشته مهندسی پزشکی بسته به خود فرد دارد، اما مهم‌ترین شغل‌های رایج این رشته عبارت است از:

۱. طراحی دستگاه‌های آزمایشگاهی همچون دستگاه تست انداز گیری قند یا فشار خون که به صورتی نوین کار کند.

۲. طراحی سیستم‌های نمایشگر پزشکی همچون دستگاه‌های سی تی اسکن و رادیوگرافی که بتوان با آن دستگاه بخشی از بدن انسان را برای استفاده پزشکی به نمایش گذاشت.

۳. طراحی و ساخت سیستم‌های اندازه‌گیری پزشکی و بیمارستانی نظیر دستگاه‌های دریافت کننده سیگنال‌های مغزی نیز از جمله بازار کارهای این رشته است.

۴. طراحی و ساخت قطعات و اندام مصنوعی بدن و موادی که در طول تشخیص، درمان و معالجات بیماری‌ها به کار می‌رود.

۵. تعمیر و نگهداری دستگاه‌های پزشکی از جمله دیگر بازارهای کار رشته مهندسی پزشکی است؛ شغلی که با توجه به توسعه دستگاه‌های پزشکی بازار کار خوبی دارد.

۶. تشخیص بیماری و درمان از دیگر بازار کارهای رشته مهندسی پزشکی است که البته تخصص و کار بسیار بالایی را می‌طلبد و با توجه به تخصص و تجربه لازم این حوزه از درآمد و بازار کار خوبی نیز برخورددار است.


درآمد رشته مهندسی پزشکی در ایران:

میزان درآمد و بازار کار مهندسی پزشکی مهندسان پزشکی می توانند در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی ، سازمان تامین اجتماعی ، بنیاد مستضعفان و جانبازان ، مرکز تحقیقات وزارت دفاع ، شرکت های تجهیزات پزشکی ، وزارت صنایع ، وزارت فرهنگ و آموزش عالی … مشغول به فعالیت شوند. میزان درآمد مهندس پزشکی در هر یک از مراکز و ارگان های دولتی و غیردولتی متفاوت است و مهندس با توجه به سمتی که دارد ، می تواند به کسب درآمد بپردازد. درآمد مهندس پزشکی در شرکت های دولتی مطابق با قانون حقوق کشوری تعیین می شود اما در شرکت های خصوصی درآمد مهندسان معمولا بیشتر است به خصوص که در حال حاضر 80 درصد صنعت پزشکی را ، خرید و فروش تجهیزات پزشکی تشکیل می دهد ، مهندس پزشکی که بتواند خود دستگاهی را طراحی و به فروش برساند ، درآمد بالایی خواهد داشت لوازم و دستگاه های پزشکی بسیار گران هستند و با فروش آن ها می توان به سود خوبی رسید.

مهندسی پزشکی خارج از کشور:

وضعیت بازار کار مهندسی پزشکی در برخی کشور های جهان به خصوص کشورهای آمریکا ، کانادا ، استرالیا و انگلستان بسیار ایده آل است و مهندس پزشکی که قصد مهاجرت داشته باشد، می تواند در کشور های مذکور درآمد زیادی داشته باشد.

  • درآمد سالانه مهندسی پزشکی در آمریکا سالیانه 100 هزار دلار می باشد.
  • درآمد سالانه مهندسی پزشکی در استرالیا سالیانه 80 هزار دلار آمریکا می باشد.
  • درآمد سالانه مهندسی پزشکی در انگلستان سالیانه 50 هزار دلار آمریکا می باشد.
  • درآمد سالانه مهندسی پزشکی در کانادا سالیانه 60 هزار دلار آمریکا می باشد.

.


  • رشته مهندسی پزشکی

کدام دانشگاه ها رشته مهندسی پزشکی دارند ؟

دانشگاه های

 اصفهان
 صنعتی امیرکبیر - تهران
 شهید بهشتی - تهران
 صنعتی امیرکبیر - تهران - پردیس خودگردان
 تبریز
 صنعتی همدان
 صنعتی سهند - تبریز
 صنعتی شاهرود
 میبد
 شاهد - تهران
 مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا
 غیرانتفاعی دانش البرز-آبیک
 نیشابور

خوراسگان اصفهان
 غیرانتفاعی شیخ بهایی - اصفهان
 غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی - اصفهان
 غیرانتفاعی ایوانکی
 صنعتی سهند - تبریز

واحد های درسی رشته مهندسی پزشکی

تعداد کل واحدهای درسی: 140 واحد

دروس عمومی: 20 واحد

دروس پایه: 26 واحد

دروس اصلی: 47 واحد

دروس تخصصی: 47 واحد


توانایی های لازم برای انتخاب رشته مهندسی پزشکی

دانشجویان رشته مهندسی پزشکی باید دارای قدرت طراحی بالایی بوده و در تحلیل مسائل درسی و مشکلات بیماران حرفی برای گفتن داشته باشند تا بتوانند مفید واقع شوند. همچنین آن ها باید به نرم افزارهای بسیاری از جمله متلب و اورکد و اس پی اسپایس و مدل سیم و...(چه قبل و چه بعد و چه در طول کارشناسی ) مسلط شوند.

سخن آخر

بطور خلاصه مهندسی پزشکی عبارت است از به کار بردن اطلاعات به دست آمده از علوم مهندسی و مباحث تجربی و حتی زیست شناسی در تولید و تجهیز سیستم های هوشمند پزشکی. هدف این رشته تربیت متخصصانی است که از عهده طراحی و نگهداری دستگاه‌ های پزشکی، مشاوره در زمینه تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی و مسائلی همچون کنترل کیفی و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی بر آیند و بتوانند میان دو دنیای مهندسی و پزشکی، زبانی مشترک ایجاد کنند. مهندسی پزشکی به علت ماهیت بین رشته‌ ای خود، گاه در دانشکده‌ های پزشکی، گاه در دانشکده‌ های مهندسی و گاه با همکاری هر دو تاسیس می‌ شود. گرایش‌ های کارشناسی مهندسی پزشکی در ایران بیوالکتریک، بیومکانیک و بیومتریال می‌ باشد.