داریوش اسماعیلی : مشاور ارشد تحصیلیتورق سریع چیست 


تورق سریع یعنی ورق زدن سریع منبع مطالعه، که برای بازیابی مطالب در ایام امتحانات یا كنكور سراسری استفاده می شود. در دو زمان انجام این کار توصیه می شود. اولین زمان مناسب برای این کار پیش از مطالعه به جهت آشنایی با موضوع و مفهوم درس پیش رو و دومین زمان هم، نزدیک به زمان برگزاری امتحانات و کنکور سراسری است که مطالعه به صورت کامل صورت گرفته است.

 

اگر مصاحبه با رتبه های برتر کنکور در چند سال اخیر، در مورد روش های مطالعه اصولی و تكنیک های تست زنی را مطالعه كرده باشید، حتما اهمیت روزهای پایانی را به خوبی درک خواهید کرد. معمولا هفته های پایانی فرصتی است كه در آن داوطلبان كنكور سراسری به جمع بندی آموخته های خود، و تثبیت این مطالب از طریق تست زنی می پردازند.

 

 در این دوره، داوطلبان کنکور مطالب جدیدی را به جمع آموخته های قبلی خود اضافه نکرده و تنها مطالبی را كه طی چندین ماه مطالعه كرده اند، با روش هایی در ذهن خود تثبیت می نمایند. یكی از روش هایی كه می توان روی آن حساب کرد، روش تورق سریع می باشد. تورق سریع یعنی مرور مطالب مهم و ورق زدن سریع و افزایش تمرکز بر مطالب اصلی و نکاتی که از اهمیت بیشتر برخوردارند.

 

این روش علاوه بر مرور کلی مطالب، باعث افزایش بهره وری حافظه تصویری و کوتاه مدت شده و مطالبی که در این هفته مرور کنید، به احتمال بسیار بالا در جلسه کنکور سراسری و امتحانات، فراموش نخواهید کرد. تورق سریع به این معنی نیست که مطالب را شتاب ‌زده و با عجله ورق بزنید، بلکه مطالعه و مرور هر مطلب، باید سریع و با تمرکز انجام شود.

 

هدف اصلی از این کار بازیابی مطالبی است که یاد گرفته ‌اید، اما ممکن است کمی فراموش شده باشند. همچنین برای بدست آوردن پیش زمینه قبل از خواندن مطالب جدید نیز می توان از این روش استفاده کرد. در تورق سریع باید مهم ترین نکات راهبردی و کاربردی هر مبحث را در نظر بگیرید. این کار باعث می شود تا هماهنگی و همکاری چشم و ذهن افزایش پیدا کند.


شما در هفته تورق سریع، کتاب‌ های خود را ورق زده و به قسمت ‌های نشان ‌دار شده و حاشیه ‌نویسی‌ های کتاب توجه می کنید. از طرف دیگر در هفته پایانی باید روی آرامش ذهنی و افزایش تمرکز خود کار کرده و تمركزتان بیشتر روی تكنیک های تثبیت مطالب باشد. زمانی هم که قصد دارید تا پیش زمینه ای از دروس جدید را با روش تورق سریع بدست آورید، در دروس خواندنی به همان شیوه تورق سریع امتحانی عمل کرده اما توقع نداشته باشید که ریز به ریز جزئیات را درک کنید. 

 

در دروس تحلیلی نیز به تعاریف اصلی و مهم توجه کنید. با این استراتژی است که می توانید ذهنیت خوبی از مطالب جدید در ذهن خود ساخته و میزان یادگیری خود را افزایش دهید.

تورق سریع چگونه صورت می گیرد ؟


داوطلب مطالبی كه قبلا خوانده است را باید مرور و تثبیت كند. روش پیشنهادی برای این کار جهت كسب بهترین نتیجه در كنكور سراسری و یا حتی در آغاز زمان برگزاری امتحانات مدارس روش تورق سریع است. خط به خط کتاب باید خوانده شده و طوری نباشد که فقط بخش های هایلایت شده را نگاه كنیم. برای دروسی مثل ریاضی و فیزیک هم باید فرمول ها را مرور کرده و راه حل تست های پر تکرار را به طور ذهنی برای خودتان توضیح دهید.

 

اگر هنگام تورق سریع احساس کردید، مطلبی را فراموش کرده اید، نگران و ناامید نشوید. مطالبی که قبلا مطالعه کرده اید، در حافظه‌ بلند مدت شما ثبت و بایگانی شده اند و برای بازیابی، فقط نیاز به مرور ساده و کوتاه دارند و این امر با روش تورق سریع صورت خواهد گرفت.

مزایای تورق سریع


داوطلبان معمولا یک الی دو ماه مانده به كنكور به افزایش مهارت تست زنی و شبیه سازی فضای كنكور پرداخته و اكثر تست های كنكور های سراسری سال های قبل را زده و به بررسی نكات آن ها می پردازند، كه سبب تسلط بر موضوع می شود. توصیه ما این است كه داوطلبان حتما نكاتی را كه برایشان مهم بوده و در طول تست زنی به آن نكات رسیده اند، در کنار نقاط ضعفشان در یک تست و نحوه حل آن را یادداشت نمایند.

 

با تورق سریع، با مطالعه این خلاصه ها نیز یک یادآوری اجمالی از نقاط قوت و ضعف و نكات مهم در ذهن داوطلب خواهد بود. در نتیجه علاوه بر عدم تكرار اشتباه در هنگام حل تست با تیپ مشابه آن مبحث یادداشت شده، استرس داوطلب نیز به شدت كاهش می یابد. پس از تورق هر کتاب بهتر است یک مجموعه سوال از آن درس تست زده شود، اما تست ‌ها زیاد نباشد تا هیجان تست ‌زنی برای جلسه کنکور باقی بماند.

 

در شروع یادگیری یک مبحث جدید، ذهن کاملا نسبت به آن مبحث خلع سلاح بوده و پیش زمینه ای از آن ندارد و تورق سریع در این زمان، با جلب توجه ذهن به مطالب اصلی و نکات مهم، پیش زمینه خوبی را در ذهن ایجاد خواهد کرد. نتیجه این کار، افزایش بازدهی در یادگیری داوطلب است.