نکات مهم قبل از یادگیری روش تست زنی شیمی کنکور

به صورت کلی برای اینکه بتوانید از پس تست های کنکور بربیایید ، لازم است ابتدا یک سری نکات کلی را بدانید و سپس شروع به یادگیری مفاهیم و تکنیک های تست زنی هر درس به صورت اختصاصی نمایید. ما هم قبل از بررسی تکنیک تست زنی شیمی کنکور بدون فرمول ، ابتدا قصد داریم نکات کلی مربوط به مهارت های تست زنی را بررسی کنیم.

قبل از هر چیزی ابتدا با تمام دقت سوال را بخوانید.

در تست های کنکور به صورت عمدی از فعل های منفی یا مثبت استفاده می شود تا شما گمراه شوید.

روی کلمات شرطی و استثناها خط بکشید تا در رابطه با آن ها دچار اشتباه نشوید.

گاهی در سوال از شما درست ترین گزینه خواسته می شود ، در این حالت تمامی گزینه ها صحیح هستند ؛ اما یک مورد بیشترین درصد صحیح بودن را دارد که لازم است آن را انتخاب کنید.

 در تست ها کلمات زائد را جدی بگیرید ؛ هدف از آوردن آن ها تنها گمراه کردن شماست.

گاهی سوال دارای دو پاسخ است که طراح از شما پاسخ را به ترتیب می خواهد ، ممکن است شما به دلیل ندیدن کلمه به ترتیب به محض دیدن یکی از گزینه ها که ترتیب اشتباهی دارد ، امتیاز تست را از دست بدهید.

 

پاسخی که اول در  ذهن جرقه می زند ؛ همیشه صحیح ترین پاسخ خواهد بود . پس به این حدس ذهن اعتماد کنید و وسواس بیش از حد را کنار بگذارید.

این یکی از تکنیک های تست زنی است که توانایی تشخیص موارد ساده از موارد پیچیده و وقت گیر را داشته باشید. در ابتدا باید به بررسی تست های ساده تر بپردازید و در مرحله بعدی در صورت داشتن وقت اضافه ، به تست های پیچیده تر برسید.

اگر در سوالی بین دو گزینه شک داشتید ، سعی کنید هر طور شده به یک جواب در مورد آن برسید. زیرا به هر حال شانس صحیح بودن پاسخ به صورت پنجاه پنجاه است.

حتماً گزینه های طولانی را به درستی و با دقت بخوانید ؛ زیرا اغلب همین گزینه ها جواب صحیح را شامل می شوند.


در تمامی تست ها معمولاً بیان دو گزینه که یکی از آن ها صحیح و یکی از آن ها غلط است ، شباهت بسیاری وجود دارد. دقت داشته باشید که در دام های تستی این گونه سوالات نیوفتید.

 توجه داشته باشید که برای بیشتر تست ها نیازی به رفتن راه طولانی و دور و دراز نیست ، پس اگر در حل تست مجبور به گذاشتن زمان بیشتر از حد شدید ، شک کنید که راه را احتمالاً اشتباه رفته اید.


تکنیک های تست زنی شیمی

برای یادگیری روش تست زنی شیمی کنکور می توانید از موارد زیر نیز کمک بگیرید. در ابتدا لازم است مفاهیم درسی را به خوبی بیاموزید. توجه داشته باشید که اگر مفاهیم را به درستی متوجه نشده باشید ، نمی توانید تستی را حل کنید.

باید در ابتدای حل تست ، تشخیص دهید که طراح، سوالی یک مرحله ای را طراحی کرده است یا سوال دو مرحله ای است.

اگر تست نیاز به اثبات و حل داشت ، توجه زیادی روی حل مسائله کنید.

اگر در تست شک داشتید ، روی حدس  و گمان، به حل کردن آن نپردازید.

برای اینکه مهارت تست زنی خود را بالا ببرید ، سعی کنید به آن شبیه به یک سرگرمی بنگیرید و تنها برای انجام وظیفه به تست زدن نپردازید.

همه راه ها را در زمان تست زدن امتحان کنید. برخی افراد هرگز در تست زنی مهارت پیدا می کنند ؛ زیرا می ترسند راه ها و روش های مختلف را امتحان کنند.

روی سرعت خود در تست زدن کار کنید.

 

آشنایی با روش های تست زنی بدون فرمول در شیمی کنکور

روش های تست زنی بدون فرمول در شیمی کنکور به شما کمک می کند بدون استفاده از مفاهیم کتب درسی و بدون انجام هیچگونه محاسیه ای ، پاسخ صحیح تست را بیابید. در ادامه این مورد را بیشتر بررسی می کنیم.

 

 

تکنیک مشابهت

این تکنیک ، می گوید ابتدا خیلی ساده و راحت بدون حل مسئله ابتدا هر چهار گزینه مقایسه شده  و سپس تمامی قوانین و نکات مشترک به صورت اشتراک نوشته شده و در انتها گزینه ای که در تمامی این موارد مشترک بود ، جواب حل تست خواهد بود. توجه داشته باشید که حداقل سه سوال از این روش قابل حل خواهد بود.

مثال :

درو دو ظرف با حجم یکسان در یکی n  مول گاز اکسیژن و در دیگری به همان مول هلیم وجود دارد. طی یک فرایند هم حجم ، به هر دو گاز ، مقدار یکسانی گرما می دهیم. اگر نسبت افزایش دمای هلیوم به افزایش دمای اکسیژن را با k و نسبه به تغییر انرزی درونی گاز هلیوم به تغییر انرژی درونی گاز اکسیژن را با m نشان می دهیم. کدام گزینه درست است؟

گزینه 1 : k  بیشتر از 1 ، M  برابر یک

گزینه 2 : K برابر یک ، M برابر یک

گزینه 3 :K کمتر از یک ، M کمتر از یک

گزینه 4 :k بزرگ تر از 1 ، M بزرگ تر از 1

موارد مشابه :

K بزرگتر از یک ( مشترک در گزینه 1 و 4)

M  برابر یک ( مشترک در گزینه 1 و 2 )

جواب گزینه مشترک : 1

پس جواب صحیح گزینه 1 است.

 


این فقط یکی از تکنیک های شیمی کنکور بدون فرمول بود. برای حل انواع تست های شیمی بی نهایت تکنیک های تست زنی شیمی وجود دارد که می توانید از آن ها بهره بگیرید. از جمله دیگر تکنیک ها می توان هدفگذاری چند از ده اشاره کرد. یعنی اینکه شما مشخص کنید در هر درس قصد پاسخ به چند سوال را دارید و با این تکنیک شروع به پاسخ دادن کنید. یکی از فواید این تکنیک ، این است که استرس را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. تکنیک ضربدر و منها هم که از جمله تکنیک های معروف است یعنی در کنار سوالاتی که بسیار زمان بر هستند و یا سخت هستند علامت منها و در کنار سواالاتی که بین دو گزینه شک دارید ، علامت ضربدر قرار دهید.

 

 

تیپ سوالات در کنکور شیمی

پس از آشنایی با  روش تست زنی شیمی کنکور و یادگیری برخی از تکنیک های شیمی کنکور بدون فرمول ، قصد داریم در این بخش با شما در رابطه با تیپ سوالات در کنکور شیمی صحبت کنیم. همانطور که می دانید سوالات شیمی دارای انواع مختلفی است. برخی از آن ها محاسباتی و برخی مربوط به مفاهیم کتاب درسی است. سوالات محاسباتی خود به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که شامل سوالات محاسباتی ساده ، سوالات محاسبات ترکیبی و سوالات محاسباتی پیچیده می شود. به صورت کلی طبق آمارهای سال های گذشته سوالات محاسباتی بین 15 تا 17 عدد از کل سوالات را به خود اختصاص داده است که در میان آن ها ، 7 سوال محاسباتی ساده ، بین 7 تا 9 سوال محاسباتی ترکیبی و 3 تا 5 سوال محاسباتی پیچیده بوده است.

از انواع دیگر سوالات شیمی می توان به درک مطلب ، ترکیبی ، جای خالی ، شکل و نمودار و واکنش های شیمیایی اشاره کرد. سوالات درک مطلب بین 6 تا 8 سوال ، سوالات ترکیبی بین 8 تا 10 سوال و سوالات جای خالی بین 3 تا 5 سوال را به خود اختصاص می دهد

 

 

مباحث تست خیز شیمی کنکور سراسری

در این قسمت قصد داریم مباحث تست خیز شیمی کنکور را به شما معرفی کنیم. برای تمامی دروس ، یک سری مباحث هستند که بیشترین تعداد تست های کنکور را به خود اختصاص داده اند و حتماً به شیوه های مختلف از آن ها در کنکور سوال می بینیم. در این قسمت قصد داریم این موارد را به شما معرفی کنیم.

 

نمک ها

در مورد نمک ها سوالات متفاوتی می تواند طراحی شود. اینکه نمک ها چگونه تشکیل می شوند ، این که چه نوع پیوندی دارند و نحوه واکنش دادن آن ها چگونه است و بسیاری موارد دیگر که لازم است از نمک ها بدانید ، برای کنکور مهم می باشد.

 

 

 

تاثیر تغییرات غلظت بر تعادل

در مورد این موضوع باید بدانید که در صورت افزایش یا کاهش غلظت مواد ، واکنش چگونه تغییر می کند. سرعت واکنش چگونه تغیییر می کند و بسیاری موارد دیگر که دانستن آن ها الزامی است. اثرات تغییرات دما بر روی سامانه تعادلی ، اثرات تغییرات فشار بر تعادل ، تفاوت نظریه های برخورد و حالت گذار و جدول مندلیف نیز از جمله دیگر موارد مهم وتست خیز در کنکور شیمی هستند.